O nás

 • Historie

  Švandovo divadlo otvírá nový prostor pro amatérské umění, kreativní vzdělávání a sousedská setkání. Toto kreativní centrum se nachází pár kroků od divadla v ulici Elišky Peškové č. p. 333/7 a nese název Tvůrčí dům Elišky Peškové.

  Naše divadlo podporuje amatérské a studentské umění už 20 let! Ve svém Studiu hostí studentské projekty, pořádá pro veřejnost kreativní workshopy, vede amatérské Herecké studio a založilo Dětský divadelní soubor. Otevření nového prostoru určeného pro dětské, amatérské a studentské umění je tedy přirozeným vyústěním těchto aktivit divadla. Tyto vzdělávací a umělecké aktivity se potkají v programu Tvůrčího dům Elišky Peškové se sousedskými setkáními, tematickými dny a řemeslnými dílnami. 

  Nově zrekonstruovaný prostor Tvůrčího domu jen několik málo kroků od Švandova divadla vznikající díky úzké spolupráci s MČ Praha 5, která zajistila celkovou opravu chátrající budovy. Ta pochází patrně ze 70. let 19. století a snoubí v sobě klasicistní a empírové prvky. 

  K původnímu pavlačovému domu byla v letech 1914-1938 přistavěna nevelká industriální budova, v níž byla poté provozována pražírna kávy. V této budově vznikl nyní multifunkční sál a v jejím horním patře ateliér. 

  Charakter stavby napovídá, že přízemní prostory byly již při stavbě budovy navrženy pro zřízení výčepu a průjezdem oddělené restaurace se zahradním posezením ve dvoře. 

  Nyní byl dům již několik let zcela bez využití. O to více se těšíme se, že nyní znovu ožije společenským životem